• Dsmile.lt

Kenksmingas maistas dantims: tai, ko odontologai nerekomenduoja valgyti


Uogienė ir džemas

Nors šis desertas patinka beveik visiems vaikams ir suaugusiems, tačiau tai yra tikra cukrinė bomba. Pavalgius uogienės ar džemo dantys pasidengia lipnia cukraus plėvele, o tai yra puiki terpė daugintis bakterijoms. Kad to išvengtumėte, po valgio yra būtina išgerti stiklinę vandens, kad bent šiek tiek nuplautumėte pasidengusią cukraus plėvelę. O geriausią, ką galite padaryti, yra kruopščiai išsivalyti dantis.


Spraginti kukurūzai

Jeigu jūs norite turėti sveikus ir spindinčius dantis, venkite šio produkto. Smulkios ir kietos popkornų dalelės įstringa tarp jūsų dantų ir gali pažeisti emalį.


Guminukai

Šiuose minkštuose saldumynuose yra daug cukraus ir dažiklių. Valgant guminukus dantys pasidengia cukraus plėvele ir sudaro palankią terpę daugintis bakterijoms. Šio saldumyno gabaliukai užstrigę tarp dantų, skatina ėduonies atsiradimą tose vietose, kur dantų šepetėlis nepasiekia išvalyti.


Angliavandeniai

Ėduonį sukelia mūsų burnoje esantys kenksmingi mikroorganizmai. Jie maitinasi gaunamais angliavandeniais. Šių medžiagų yra saldumynuose, bananuose, duonoje, makaronuose, bulvių traškučiuose, saldžiuose gėrimuose ir t.t. Mikroorganizmai angliavandenius paverčia rūgštimis, kurios tirpdo dantų emalyje esančius kalcį, fosfatus. Pasekmė – dantų ėduonis, skausmas, nesigydant – prarandamas dantis. Kad viso to išvengti, odontologai rekomenduoja kas 6 mėnesius atlikti profesionalią burnos higienos procedūrą, kad būtų laiku užkirstas kelias dantų ir dantenų ligoms.


Džiovinti vaisiai

Žinoma, valgyti juos yra sveika, tačiau pavalgius šio saldaus ir lipnaus užkandžio jūsų burnos ertmėje susidaro palankios sąlygos daugintis bakterijoms. Džiovinti vaisiai prilimpa prie jūsų dantų, todėl jų pavalgius būtina išsivalgyti dantis naudojant dantų siūlą, tarpdančių šepetėlį ar vieno danties šepetėlį, kad pašalintumėte prilipusias daleles.


Padažai ir pagardai

Salotų, kepsnių, makaronų ir kitų patiekalų padažai, pavydžiui, actas, majonezas ar kiti rūgštesni padažai kenkia dantims, kadangi juose yra rūgščių. Per laiką rūgštys iššaukia kariesą, tačiau kariesas dar nėra baisiausia pasėkmė. Apnašos reaguojančios su rūgštimi gali iššaukti gingvitą. Išsivyksčius gingvitui per laiką gali išsivystyti ir periodontitas, o po to yra netenkama dantų. Taigi, odontologai pataria vengti ne tik padažų, bet ir kito rūgštaus maisto.


Balta duona ir pyragai

Kaip esame minėję ne viename savo tekste, angliavandeniai kenkia dantims, kadangi jų pavalgius burnoje susidaro palanki terpė išsiskirti rūgštims, kurios sukelia dantų ir dantenų ligas. Taip pat, baltoje duonoje ar pyraguose būna nemažai cukraus arba saldiklių, kurie tik padidina burnos problemų riziką ateityje. Mūsų odontologai rekomenduoja rinktis juodą duoną, kadangi tai ne tik sveikiau jūsų dantims, bet ir visam organizmui.


Gazuoti gėrimai

Angliarūgštė, kuri yra visuose gazuotuose gėrimuose, neigiamai veikia mūsų organizmą, kadangi jį rūgština. Taip pat, ji ardo dantų emalį bei didina dantų jautrumą. Kaip yra žinoma, rūgštys mūsų dantims gali sukelti labai skaudžių pasėkmių. Be to, dažnai gazuotuose gėrimuose yra ir daug cukraus, kuris, taip pat, neigiamai veikia mūsų dantis ir burnos ertmę išskirdamas rūgštis. Taigi, mūsų odontologai ragina atsisakyti gazuotų gėrimų ir rinktis sveikesnes alternatyvas.

dsmile-marmuras-cpr.jpg